yandex

ORLACO RADAR SİSTEMİ

LİMAN OPERASYONLARI ORLACO İLE DAHA VERİMLİ VE GÜVENLİ

Çözüm Makina, 2013 yılından bugüne Orlaco Endüstriyel Görüntüleme Sistemleri’nin Türkiye Distribütörlüğü’nü yürütüyor. Firma geçtiğimiz dönemde Orlaco ile ortaklaşa yürüttüğü çok önemli iki projeyi tamamlamanın gururunu yaşıyor.   Türkiye’de iş makinesi endüstriyel kamera sistemleri pazar lideri konumundaki Çözüm Makina, gerçekleştirdiği iki proje kapsamında Port Akdeniz Antalya Limanı ile Borusan Limanı’nda Orlaco RadarEye alan tarama sistemi ile uyumlu olarak çalışan geri görüş kamerası montaj işlemlerini başarı ile tamamladı. Bu sayede konteyner elleçleme makinelerinin daha verimli ve güvenli çalışmasına katkıda bulundu.

Türkiye’de bulunan limanlar artan iş hacmi ile birlikte gelişme, yenilenme ve büyüme süreçlerini sürdürürken, kullanılan makinelerin iş yoğunluğu da doğru orantılı olarak artıyor. Operasyon sıkışıklığı ile birlikte yapılan işin verimliliği de giderek önem kazanıyor. Özellikle konteyner elleçleme makineleri, ağır tonajlı forkliftler gibi ebatlarına göre yüksek manevra kabiliyetine sahip makinelerin liman sahalarında yoğun kullanılması iş güvenliği açısından ciddi bir risk teşkil ediyor.

BU SİSTEME NEDEN İHTİYAÇ VAR?

Günümüzde maliyetleri düşürmenin önemli yollarından biri; çalışma sahalarında verimliliği sürdürülebilir hale getirmekten geçiyor. Forkliftlerden yükleyicilere, kule vinçlere kadar çeşitli iş makineleriyle çalışıldığında, verimliliğe en önemli katkıyı operatöre yardımcı teknolojik çözümler yapıyor. İş makinelerine artı değer katan teknolojik çözümler arasında operatörün etrafını tamamen görünür hale getiren görüntüleme sistemleri öne çıkıyor. Görüntüleme sistemleri operatörün hareket kabiliyetini artırmanın yanı sıra iş kazası riskini düşürerek işin daha verimli hale gelmesini de sağlıyor. Bu sistemde görüntüleme teknolojisinin yanında çarpışma önlemeye yardımcı Orlaco RadarEye alan tarama sistemi de müşteriye sunuluyor. RadarEye alan tarama sistemi; makine arkasında belirlenen alanı olası çarpma veya çarpışma riskine karşı sürekli tarıyor ve operatöre hem görsel hem de işitsel olarak uyarı gönderiyor.

BORUSAN LİMANI

Bursa Gemlik’te stratejik bir öneme sahip olan Borusan Limanı’nda kurulumu yapılan Orlaco geri görüş kamera sistemine entegre RadarEye alan tarama sistemi reach stackerlarda hayati önem taşıyor.  Sistem, makine ve taşınan yükün zarar görmesini engellerken liman gibi yoğun trafiğin olduğu sahalarda iş güvenliğine ve verimliliğe katkı yapıyor.

Borusan Losjitik ile görüşmelerimiz ve ürünlerimiz ile ilgili bilgilendirmemiz sonrasında müşterimiz için projenin detaylarını belirledik. Daha sonra projemizin son halini sunduk. Borusan Lojistik proje başlangıcında; kuracağımız sistemi liman sahasındaki çalışma şartlarında test etmek istedi, bu doğrultuda bir makine üzerinde  demo uygulaması yaptık. Tüm testlere tabi tutulan sistemimiz demo sürecinin sonunda müşteri memnuniyetini elde etmemizi sağlayarak, projeyi bizlere kazandırdı. Borusan Limanı’nda toplamda dokuz makine üzerinde Orlaco Center Rear Radar sensörleri ve 118 derece görüş açılı kameraların kullanıldığı sistemleri uyguladık. Projeyi kazanmamızın temelinde dayanıklılığının yanı sıra sistemin anlık görüntüyü gecikme olmadan yansıtması ve radar sensörlerimizin dış etkenlerden etkilenmemesinin de büyük payı oldu. Orlaco RadarEye’da kullanılan sensörler radyo sinyaliyle cisimleri algılar. Yağmur, kar, toz, çamur, sis vb. dış etkenlere maruz kalsa dahi doğru bilgiyi monitöre göndererek, operatörü her şartta kesintisiz olarak uyarıyor. Çözüm Makina’nın projenin başından sonuna kadar süreci doğru yönetmesi sayesinde, sahada yaptığımız yoğun çalışmaları hatasız tamamlayarak sistemleri makinelere sorunsuz bir şekilde entegre ettik.

ORTADOĞU ANTALYA LİMANI (PORT AKDENİZ)

Mersin ve İzmir kıyı şeridi üzerindeki en büyük organize merkez olma özelliğini taşıyan Port Akdeniz Antalya Limanı ile 2015 yılında proje detaylarının görüşülmesine başlanmıştır. Port Akdeniz ile yaptığımız görüşmelerde öncelik iş güvenliğini sağlarken ve operasyon verimliliğinin de arttırılması konuları olmuştur. Müşterimizin ve bizim konu hakkındaki ortak hassasiyetimiz nedeniyle proje boyunca müşterimizi tüm detaylar hakkında bilgilendirdik. Port Akdeniz için uyguladığımız sistemin bizim için iki ayrı referans noktası bulunuyordu. Bu sistem dünyada daha önce Orlaco tarafından hiç uygulanmamıştı ve sistem entegrasyonunu rekor denebilecek bir sürede gerçekleştirdik. Orlaco’nun, dünya limanlarında özellikle reach stacker ve boş konteyner makinelerinde yaygın olarak kullanılan RadarEye alan tarama sistemi ve geri görüş kamerası makine arkasında müşterinin isteğine göre belirlediğimiz bir mesafe içerisinde algılanan tüm engelleri operatöre görsel ve işitsel olarak aktarıyor. Bu sayede personele karşı iş kazası riski azalıyor, çarpma veya çarpışma önleme konusunda önemli iyileşmeler sağlanıyor.

Proje detayları netleştiğinde müşterimiz sistemlerimizin verimliliğini test etmek istedi. Biz de bu doğrultuda bir reach stacker üzerine demo amaçlı bir sistem kurduk ve Port Akdeniz’in kullanımına sunduk. Sistem operatörler ve yetkililer tarafından test edilerek, 180 derecelik tarama alanının kendileri için yeterli olmadığı anlaşıldı. Bu nedenle sisteme bir sensör daha eklemek istediklerini ve bu boyutlardaki, bu manevra kabiliyetindeki bir makinanın 180 derecelik tarama açısından fazlasına ihtiyacı olacağını belirttiler. Bunun üzerine Orlaco Hollanda ile iletişime de geçerek müşterimizin talebine yönelik bir çalışma hazırladık. Hazırladığımız üç sensörlü, yaklaşık 270 derecelik bir tarama açısıyla arka tekerleklerin hizasından itibaren cisimleri algılayabilen RadarEye sisteminin testlerini ve çizimini yaptırdık. Sistemin tutarlı çalıştığından emin olduktan sonra müşterimize sunduk ve limanda çalışan tüm makinelere uygulanmasını yaptık. Ekskavatörler dâhil toplamda on altı makine Port Akdeniz Antalya Limanı’nda Orlaco RadarEye sistemi sayesinde artık daha güvenli bir şekilde kullanılıyor. 

MÜŞTERİYE ÖZEL ÇÖZÜMLER

Çözüm Makina olarak projelerimizi müşterimize maksimum faydayı sunma hedefiyle geliştiriyoruz. Öncelikli olarak müşterimizin ihtiyaçlarını belirliyor, müşterimize özel çözümler üretiyoruz. Antalya’da Port Akdeniz Limanı’nda uygulamasını yaptığımız bu sistem dünyada ilk olması açısından Çözüm Makina için de referans projedir. Daha önce yine bizim geliştirdiğimiz, Türkiye’de Tüprag Kışladağ Altın Madeni’nde uyguladığımız, kaya kamyonu lastik değiştirme ataşmanlı forklift kamera sistemini Orlaco bizden sonra Şili’de bir madende uyguladı.

LİMANLAR İÇİN GÖRÜNTÜLEME SİSTEMLERİ

Reach stackerlarda geri görüş ve radar uygulamalarının yanı sıra; spreader üzerinde kilit mekanizmalarının (twist-lock view) görüntülenmesi ile spreaderin hasar görmesinin önüne geçilmesi, forkliftlerde ayna ve çatal üzerine yerleştirilen farklı kamera çözümleri ile yükün daha güvenli taşınması, zoka ataşmanı kullanılan yüklemelerde konteyner içini, zifiri karanlıkta dahi görüntüleyebilen kızılötesi kamera çözümlerini de uygulamak mümkün. Yine RTG vinçler için yürüyüş yolu görüntüleme sistemleri, STS vinçler ve kafes bomlu, kırma bomlu liman vinçlerinde yüksek zoom kapasiteli yükü ve gemi ambarını gösteren kamera görüntüleme sistemleri çözümleri de Çözüm Makina tarafından limancılık sektörüne sunulan hizmetler arasındadır.

DİĞER SEKTÖRLER İÇİN NE GİBİ ÇÖZÜMLERİNİZ VAR?

Endüstriyel kamera görüntüleme sistemleri konusu halen Türkiye’de yeni. Firmalar, iş güvenliği bilincinin artması ve verimliliği artırma ihtiyaçları ile bu tip sistemleri talep etmeye başladılar. Bizlerin uyguladığı başarılı işler, çıtanın yukarılara çıkmasını dolayısıyla kullanıcının çok daha kaliteli ürün ve hizmet almasını sağlıyor.

Çözüm Makina olarak taşıma kaldırma grubu makineler (forklift, reach truck, reach stacker, vb.), her türlü iş makinesi, her türlü vinç (mobil vinç, kule vinç, liman vinci), itfaiye araçları ve askeri araçlara endüstriyel görüntüleme sistemleri sunuyoruz. Standart sistemlerin yanı sıra müşteriye özel projelendirme çalışmalarımız sayesinde her türlü görüntüleme ihtiyacını karşılıyoruz. Ürünlerin dayanıklılığı ve kaliteli olması operatörlere sunduğu katkının yanında bakım ekibi için de avantaj sağlıyor. Sistem herhangi bir bakım gerektirmiyor, uzun yıllar boyunca sorunsuz şekilde çalışıyor, bu da çok yoğun çalışılan bir sektörde çalışanların makine üstü kamera sistemi konusunda değerli zamanlarını kaybetmelerinin önüne geçiyor. Hedefimiz müşterilerimize her zaman kaliteli ürünü üstün hizmet anlayışımızla birleştirerek özel çözümler sunmak ve sektörde bu alandaki en üst sıradaki yerimizi güçlendirerek yeni projelere imza atmaktır.

DİĞER HABERLER

YANMAR MOTOR HACMINI

Yanmar, 20 yıl içinde kaydettiği en etkileyici gelişmesini lanse etmek için Intermat fuarını seçti.

Carraro DiaGnoSysTM

Carraro DiaGnoSysTM İş makinaları ve Tarım makinaları için pek çok markaya uygulanabilen Carraro

ÇÖZÜM MAKİNA YENİ MA

ÇÖZÜM MAKİNA YENİ MARKALARLA BÜYÜMEYE DEVAM EDİYOR ÇÖZÜM MAKİNA, Alman firması MANN FILTER’ın endüs

Çözüm Makina, Distri

Çözüm Makina, Distribütörlük anlaşmalarına bir yenisini daha ekledi.

Çözüm Makina 2017’ye

Çözüm Makina 2017’ye Banner İşbirliği ile Başladı İş makinaları sektöründe genel olarak iş güvenl

YANMAR'dan %20 Tasar

YANMAR, “MIDDLE EAST ELECTRICTY SHOW” FUARINDA DEĞİŞKEN HIZA SAHİP JENERATÖR MOTORLARI SERISİNİ İLK

FORKLİFTLERDE KAMERA

FORKLİFTLERDE KAMERA SİSTEMLERİ İLE DAHA HIZLI VE DAHA GÜVENLİ ÇALIŞIN Günlük yükleme boşaltma o

21-25 MART KONYA TAR

21-25 Mart 2017 Tarihleri arasında Konya Tarım Fuarındayız. KONYA TARIM 2017 Konya 15. Uluslararası

MARPORT STS YÜK GÖRÜ

MARPORT STS YÜK GÖRÜŞÜ KAMERA GÖRÜNTÜLEME SİSTEMİ Çözüm Makina olarak 3 seneyi aşkın süredir

ORLACO RADAR SİSTEMİ

LİMAN OPERASYONLARI ORLACO İLE DAHA VERİMLİ VE GÜVENLİ Çözüm Makina, 2013 yılından bugüne Orlaco

Çözüm Makina yurtdış

Çözüm Makina yurtdışı bayi ağını genişletmeye devam ediyor. Çözüm Makina, 2015 yılında 5 olan yurtd

2016 Bayi Toplantısı

Çözüm Makina ve Carraro geleneksel bayi yemeğini toplantısını İstanbul Güneş Otel'de gerçekleştirdi.

Yazılım Yükleme

Çözüm Makina, Yanmar dizel motorların Elektronik Kontrol Ünitelerine (ECU) yazılım yükleme işlemini

Yanmar Web Sitesinde

Yanmar Web Sitesinde, Çözüm Makina Haberi.

Yeni Görüntüleme Sis

2 yılı aşkın süredir Türkiye’de farklı sektörlerde endüstriyel görüntüleme sistemleri ile hizmetleri

İMDER ve İSDER Üyeli

Çözüm Makina Ailesi olarak sürekli gelişme ve büyüme hedefimiz doğrultusunda ilerlerken önemli bir a

Çözüm Makina yurtdış

Çözüm Makina yurtdışı bayi ağını genişletiyor. Çözüm Makina, 2015 yılında 4 olan yurtdışı bayi say

2015 Toplantı

Çözüm Makina, Türkiye'nin dört bir yanına yayılmış olan Bayi ve Yetkili Servis ağıyla Ankara'da bulu

Websitemiz Yenilendi

Çözüm Makina resmi websitesi yenilendi! Çözüm Makina’yı takip etmek, yeni website tasarımına eklediğ